bludný Japonec od A do AMM

Motto: V jednoduchosti je krása

Když se moje prababička narodila její rodiče jí jako věno koupili les. Tedy les to moc nebyl, byla to paseka, ty zrovna tenkrát prodával císařpán poté co vytěžil všechno dřevo. Když byla moje prababička malá, tak chodila na ty "své" paseky sázet stromy. S tím, že to bude pro její potomky. Bohužel Rakousko-Uhersko bylo rozbito a tak se otevřely dveře pro různé alternativní neřády. Bylo by nošení dříví do lesa připomínat, co to byl nacismus a komunismus a kolik lidí nemělo to štěstí že tyto neřády přežilo. Ale zpátky k lesu, kupodivu les, který moje prababička sázela všechny neřády přežil. Co les nepřežil, byla éra budování divokého kapitalismu. To se jednoho dne stalo, že les nebyl. Nikdo neví co se stalo, nakonec bylo nalezeno pár dělníků, kteří stromy káceli, ale "nezávislý soud" uznal, že všichni všechno dělali v dobré víře a tak je vše v pořádku. Až na to, že je místo lesa zase paseka a stromy které sázela moje prababička jsou neznámo kde...
Co tedy udělat s pasekou? Prodat se nedá, neboť za ní nabízí tak nemravně nízké částky, že by mi prodej jednou na věčnosti prababička určitě vyčetla. Tak jsme si udělali alespoň brigádu, opět nasázeli stromky a máme alespoň kam chodit, když potřebujeme Vánoční stromeček. Kupodivu si pro Vánoční stromečky do našeho lesa nechodíme jenom my, ale to je zase jiný příběh.
Tedy kromě toho, že čekám až mým prapravnukům zase naroste ten les a modlím se, aby zase nějaký neřád nepřipravil právoplatné majitele o to co jim jejich předci s láskou připravili. Tak jsem se rozhodl, že v mezičase, než ty stromy vyrostou na tu paseku dám také včely. Chtěl jsem aby včely žily v co nejpřirozenějším prostředí, tak mě hned napadla brť. Bohužel dlabat dutinu do stromu na pasece dost dobře nejde a klát, nebo špalek se bude dost špatně přemísťovat.
Nejjednodušší úl, který může být jsou čtyři prkénka spojené .

A do úlu do lesa se hodí jen naše původní včela tmavá.
Včela tmavá

Včela tmavávcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 4. srpna 2016 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Troudnatec kopytovitý - choroš neboli „hubáň“ v lidovém prostředí západních Karpat
Swarm Trapping - aneb když už jsou venku, jak je chytit
Rojochyt do výšek