Čmelák skalní

čeleď:  včelovití - Apidae

Čmelák skalní (Bombus lapidarius) - samička může být dlouhá až 24 mm. Hnízdečka si zakládá v hromadách kamení, ve skalních puklinách, v budovách, v ptačích budkách, někdy i pod zemí.
Je to hojný, všudypřítomný druh.
Podobně zbarvených druhů existuje víc. Pouze podle fotografie je rozlišení ostatních podobných druhů obtížné nebo nemožné. Kromě toho černá barva je obtížně fotografovatelná.


Čmelák skalní

Čmelák skalní




Čmelák skalní

Čmelák skalní - Mladá matka po přezimování

Z těch druhů čmeláků, které je možno v Praze běžně vidět, jsou matky čmeláka skalního největší. Mnohem větší druh čmeláka ale existuje. Jmenuje se čmelák obrovský - Bombus fragrans, ten měří až 4 cm, jenže za ním bychom museli jet až do Maďarska, jen vyjímečně zalétá i na jižní Moravu.



Čmelák skalní

Čmelák skalní- sameček

Samečkové jsou menší, a mnohem barevněší.  Důležitým rozlišovacím znakem je žlutá srst vpředu na hlavě, i další žlutá barva na těle. Také má víc červené barvy na zadečku. To je proto, že samečkové čmeláků mají na hřbetní straně zadečku 7 viditelných tergitů (článků zadečku). Samičky mají shora viditelných tergitů jenom 6.


© Fotografie Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška, člen ZO ČSV Praha 6 a PSNV
© použitá literatura Blanokřídlí  díl 1  -  Žahadloví, od autorů  Jan Macek, Jakub Straka, Petr Bogusch, Libor Dvořák, Pavel Bezděčka, Pavel Tyrner

Související stránky

Český čmelák