Včelařské dřeviny

Obcházím okolí svého bydliště a nestačím se divit. Tedy lesní hospodáři tu likvidují akáty už asi 30 roků, a celkem jsem proti tomu dřív nic neměla. Souhlasím, že na některá místa se akáty skutečně nehodí, některé akáty jsou přestárlé a dávno duté, a vlastně každá monokultura je špatná, takže je špatná i monokultura akátin,  některé zásahy lesníků jsou správné. V současnosti se ale hodnocení akátů vymknulo ze správných mezí a považuju za důležité, aby se včelaři začali ozývat. Viz připojené fotografie.
Stalo se módou opakovat jak na modlitebním mlýnku dogma o škodlivosti akátů. Bojovat proti zavedeným dogmatům není vděčné o tom vědí svoje Galileo i Johanes Kepler. Neočekávám tedy za svou aktivitu pro akáty nějaké společenské úspěchy. Ale nějak se začít musí.

č.1 Magistrát nechal instalovat informační tabule o škodlivosti akátů. Výsledkem je, že kdejaký samozvaný "ochránce přírody" tu vede něco jako hon na čarodějnice (hon na akáty) a poškozuje jim kmeny všude, kde se s akáty setká.
Svaz včelařů by měl energicky trvat na tom, že na informačních tabulích text o škodlivých akátech zmizí, a místo toho tam bude řeč o důležitosti pestré krajiny, a o důležitosti akátů pro čmeláky apod.
č.2 V textu se píše, že je tu akátů polovička. Je to sprostá lež, tady u nás byly akáty původně vysazené pouze jako stromořadí podél horní cesty. Samozřejmě se za těch sto roků rozrostly i do sousedních deseti nebo dvaceti metrů, ale dál nikoliv.  A nutno dodat, že v současnosti je tenhle starý porost akátů víc mrtvý než živý, to už jsou jen souše s dutinami pro hnízdění všeho možného. Akátový strom na mojí fotce byl v téhle lokalitě jediný perspektivní exemplář. Teď má dole na kmeni oloupanou kůru, a na dřevě stopy po sekyrce. Obvinění, že nadměrně škodí, protože obohacuje půdu dusíkem je pitomost. Tedy ne že by neměl patřičné kořenové hlízky, ale roste na místě, kde si na každém metru čtverečním denně vyprázdní bříško nejméně 10 psů.  Ke kmeni toho akátu se nejde dostat bez toho, že by člověk nešlápnul do psí hromádky. Představa, že po zničení akátu se na jeho místě objeví jiné vzácné a chráněné druhy rostlin, je tu mimo realitu. Proto naopak na taková místa by bylo potřeba akáty vysadit.
Ing. Hana Kříženecká

akát


akát


© Text Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška,


Související linky:

Bělopásek hrachorový - původní druh motýla, který přežil díky akátu a který s akátem zmizí, aneb zabij bobra zachráníš strom v praxi

Jak ekoteroristé "bojují" s akátem